Dovolená s pánem v klobouku

Plážový volejbal - jak to začalo?

plážový volejbal Lignano - jak to začaloVše to začalo již strašně dávno. Psal se možná rok 1995 a my jsme šli prvně hrát místo šestkového volejbalu či deblů na písek. To byl první náš kontakt s plážovým volejbalem. Tenkrát byl v Praze snad jediný areál Na Korábě. Postupně míst i hráčů plážového volejbalu přibývalo a my se při jednom turnájku na Budějovické potkali s partičkou fajn lidí. A začali jsme chodit na další a další turnaje, které pořádal na Pankráci Saša Mráz. A tam se partička rozrůstala a rozrůstala. A jednou padnula zákeřná otázka, kterou jsme asi řešili někdy všichni. "Jaké by to asi bylo, hrát si plážák na skutečné pláži a pak si skočit do moře?"

A už to bylo. Já mám cestovku a zařídím to. Jedno léto jsme sedli s rodinkou do auta a hurá směr Itálie. Lignano jsme znali. Hrávala se zde světové série v beach volejbale, takže nám to bylo blízké.

Zkontrolovali jsme pláže a písek je tam skvělý. Úplně jiný než ten, co známe z umělých kurtů.

Bylo rozhodnuto.

Plážový volejbal - první ročníky

plážový volejbal Lignano - první ročníkyZvolili jsme první květen, státní svátek, jako ideální termín. V Itálii již teplo, u nás sezona sotva začíná, potrénujeme a pak budeme doma za hvězdy. Navíc v té době budeme v Itálii sami.

Nebyla to žádná hitparáda. Vše vznikalo na koleni. Na pohodu. Všichni jsme přijeli, všichni šli stavět kurty, hledali jsme z čeho ty kurty tak postavit, protože v létě tu kurty jsou, ale v květnu? A jejich kvalita? Bída s nouzí. Ale dalo se, hrálo se, zábava byla, horko bylo, koupání bylo, surfování bylo, ... Po večerech také žádná nuda nebyla. Prostě se zadařilo.

První rok nás jelo asi 5 apartmánů. Další rok již nás bylo 8 apartmánů. Postupně to rostlo. Kamarád Jirka vyrobil přenosné kůly a napínáky a těšili jsme se, že budeme mít profi kurty. Stavěli jsme v té době pouze dva. Zkuste si to představit - na třechu auta dáte 4 ocelové kůly, přidáte dětská kola a mám pocit, že i windsurfing a jedete směr Dolní Dvořiště. Tenkrát ještě nebyl průjezd přes hranice tak snadný. Nejprve se vše muselo vysvětlit česky a pak i německy. Ale vždy v pohodě. Oktávka, která má na střeše raketomet, je přeci zcela běžná, že?

Plážový volejbal - rosteme a rosteme

plážový volejbal Lignano - rosteme a rostemeJezdí nás čím dál více. Nabalují se další a další kamarádi, známí. Již to není jenom jedna partička, ale přijíždí i lidé z jiných měst, přidává se skupinka ze Slovenska.

I Italové nás začínají brát vážně, akce se stává pravidelnou, přidáváme další termín v květnu, za chvíli nestačí ani ten a přidáváme jeden týden v září a za rok i další zářijový.

V této podobě to funguje do dnes. Dva termíny v květnu a dva v září + občas nějaký ten neveřejný tréninkový kemp.

Někdy okolo roku 2011 či 2012 jsme měli rekord, kdy jsme měli 5 turnusů (z toho jeden neveřejný) a celkem přes 500 lidí. Stavěli jsme 12 kurtů a ne vždy to stačilo. Od té doby počty účastníků regulujeme a dbáme, aby si každý mohl zahrát jak a kolik chce.

Plážový volejbal - kdo je to my?

plážový volejbal Lignano - kdo je to my? My je naše firma. Rodinná firma, firma dvou volejbalových nadšenců - Efky a Zbyška. Oficiálně HCZ spol. s r.o. vystupující pod obchodní značkou BlueSport.cz.

Pobyty s plážovým volejbalem jsme začali dělat pro radost svoji a svých přátel. A stále to tak děláme. Klientela se rozrůstá, lidé se mění, stárneme, ale stále jsou všechny pobyty založeny na principu přátelství, pohody a radosti ze sportu a pobytu u moře.

Hlavní náplní naší činnosti je provozování cestovní kanceláře BlueSport.cz, která se zaměřuje na lyžařské pobyty v Itálii.

Jelikož však v italském Lignanu, kde pořádáme pobyty pro beach volejbalisty, trávíme už více jak 15 let více jak měsíc, tak nabízíme i letní dovolené v Lignanu, v tomto známém středisku.

Plážový volejbal - Zbyšek - pán v klobouku

plážový volejbal Lignano - pán v kloboukuJak asi tak vypadá správný beach volejbalista? Kdo vede takovéto beachvolejbalové kempy?

Mladý, vysoký, vytrénovaný, má sluneční brýle, nátělník, bermudy a kšiltovku.

Tak to pardon. Takto mě nikdy nenajdete. Chtěl jsem napsat, že kdysi ano, ale ani to by asi nebyla úplná pravda.

Když svítí slunko, tak mě najdete hned - jeden z nejstarších u kurtů a hlavně slaměný klobouk a víc oblečení než se zdá nutné.

No, v každém případě - okolo volejbalu se motám od sedmi let, vždy jsem aktivně hrál šestkový volejbal, nicméně ze zdravotních důvodů a také trošku z lenosti jsem s tím v 19.letech skončil. Za dva roky mi to však začalo strašně chybět a vrátil jsem se k volejbalu, ale na nižší úrovni - šestkové soutěže, debly, osadní turnaje. A pak přišla VLSD (pamatuje to ještě někdo?) a AVL, tedy soutěže smíšených družstev. Hrál jsem je léta a mohu se pochlubit i nějakými těmi úspěchy (tři vítězství v pražské AVL v řadě za sebou). AVL a šestkový volejbal jsem přestal hrát až po sezoně 2014 / 2015. Od té doby se věnuji aktivnímu hraní pouze na písku.

Vždy mě zajímalo a bavilo trénování. Takže v posledních letech se čím dál více věnuji trénování, jak šestkového, tak hlavně plážového volejbalu. Netrénuji mistry světa, nejvíce mě baví mít možnost poradit a posunout dál někoho, kdo má zájem o krásný sport, kterým volejbal a zejména beach volejbal beze sporu je.

tak, kdy se potkáme na písku? ahoj Zbyšek

Zbyšek Sedláček, 777 328 051, zbysek@hcz-travel.cz


Lignano a plážový volejbal - video

plážový volejbal Lignano - video

Jak si nejlépe udělat představu, co vlastně nabízíme? Podívejte se na video. Videí je jenom pár, jsou vesměs nedokonalá, není čas točit. V Lignanu to prostě žije, takže jsou to takové útržky ze života na této naší velmi oblíbené akci.

Plážový volejbal - Lignano září 2009

Plážový volejbal - Lignano květen 2009

Ač je to zvláštní, tak i nám se občas stane, že není hezky. Někdy je fajn si dát v polovině týdne pauzu od toho horkého slunce a nechat se trošku ofouknout větříkem. Toto jsme zkoušeli cvičného draka.

Plážový volejbal - Lignano květen 2012

Dlouhé a krátké video - pozvánka do Lignana.

Plážový volejbal - Lignano květen 2012

Jak se v Lignanu pohybujeme? No přeci na bruslích. Na pláž, na nákup, do baru, na výlet, ... všude se dá dojet na bruslích. Prázdné silnice a poměrně velmi dobrý asfalt.

Plážový volejbal - Lignano květen 2013

A jedna opravdu silná bouře. Zlámalo nám to kůly na kurtech, ale další den bylo zase krásně a na zbylých kurtech se dalo krásně dále hrát.

Plážový volejbal - Lignano květen 2014

Párty u agentury. Většinou čtvrteční večer. Tentokrát jsme sebou měli i zpěvačku.

Plážový volejbal - Lignano září 2014

Zakončení sezony. Kurty jsou sbaleny, je pátek k večeru, všichni zítra budou řídit, tak dáme poslední drink. Nicméně to ne úplně vyšlo. Barmanka byla dojatá, protože končila nejen sezonu, ale své působení v baru na pláži. Trošku se ten poslední Aperolek protáhl. Zase jsme ukázali, že se umíme bavit a ani zpěvu italských písní se nebráníme.

Plážový volejbal - Lignano duben 2015

Objevil jsem kouzlo zvané time lapse nebo česky časosběr. Všichni se vždy ptají "ty kurty jsou tu celou zimu". Nene, ty kurty před každou naší akcí stavíme. Na pláži se ježí pár slunečníků, ale je konec dubna, takže ani noha.

Plážový volejbal - Lignano září 2015

Jedno velké překvapení. Obří skluzavka na pláži. Normálně v září přijedeme a všechny atrakce jsou již sbalené a vše končí. Tentorkát jsme zažili skluzavku ještě dva dny. Stálo to za to. Majitel se již nudil. Mnoho lidí na pláži nebylo, takže jsme jezdili stále dokola. Perfektní zpestření volejbalu a sezení v baru.

Plážový volejbal - Lignano duben 2016

A opět oblíbený časosběr. Tentokrát stavíme ve dvou 11 kurtů, tak to trvá trošku déle. Na poslední videu, které trošku kazí iluzi o krásném počasí, je vidět i první trénink Sokola Brno. Nicméně z prvních dvou videí je jasné, kdo přivezl to špatné počasí.

Plážový volejbal - listopad 2016 - Praha - After Lignano

Tradiční mixový turnaj v plážovém volejbale. Turnaj pro všechny účastníky pobytů s plážovým volejbalem v italském Lignanu. Více o letošním turnaji.

Plážový volejbal - květen 2016 - ptačí perspektiva

Děkuji Sašovi za záběry z drona - travalo sice skoro rok, než je stáhl, ale nyní je možné se podívat, jak to bylo v roce 2016 na druhém květnovém termínu. Na tom prvním kurtu jsou nějací místní plácalové, ti k nám nepatří. Je zde krásně vidět, jak všichni zapomínají používat hrablo.