Dovolená s pánem v klobouku

Plážový volejbal - jak to začalo?

plážový volejbal Lignano - jak to začaloVše to začalo již strašně dávno. Psal se možná rok 1995 a my jsme šli prvně hrát místo šestkového volejbalu či deblů na písek. To byl první náš kontakt s plážovým volejbalem. Tenkrát byl v Praze snad jediný areál Na Korábě. Postupně míst i hráčů plážového volejbalu přibývalo a my se při jednom turnájku na Budějovické potkali s partičkou fajn lidí. A začali jsme chodit na další a další turnaje, které pořádal na Pankráci Saša Mráz. A tam se partička rozrůstala a rozrůstala. A jednou padnula zákeřná otázka, kterou jsme asi řešili někdy všichni. "Jaké by to asi bylo, hrát si plážák na skutečné pláži a pak si skočit do moře?"

A už to bylo. Já mám cestovku a zařídím to. Jedno léto jsme sedli s rodinkou do auta a hurá směr Itálie. Lignano jsme znali. Hrávala se zde světové série v beach volejbale, takže nám to bylo blízké.

Zkontrolovali jsme pláže a písek je tam skvělý. Úplně jiný než ten, co známe z umělých kurtů.

Bylo rozhodnuto.

Plážový volejbal - první ročníky

plážový volejbal Lignano - první ročníkyZvolili jsme první květen, státní svátek, jako ideální termín. V Itálii již teplo, u nás sezona sotva začíná, potrénujeme a pak budeme doma za hvězdy. Navíc v té době budeme v Itálii sami.

Nebyla to žádná hitparáda. Vše vznikalo na koleni. Na pohodu. Všichni jsme přijeli, všichni šli stavět kurty, hledali jsme z čeho ty kurty tak postavit, protože v létě tu kurty jsou, ale v květnu? A jejich kvalita? Bída s nouzí. Ale dalo se, hrálo se, zábava byla, horko bylo, koupání bylo, surfování bylo, ... Po večerech také žádná nuda nebyla. Prostě se zadařilo.

První rok nás jelo asi 5 apartmánů. Další rok již nás bylo 8 apartmánů. Postupně to rostlo. Kamarád Jirka vyrobil přenosné kůly a napínáky a těšili jsme se, že budeme mít profi kurty. Stavěli jsme v té době pouze dva. Zkuste si to představit - na třechu auta dáte 4 ocelové kůly, přidáte dětská kola a mám pocit, že i windsurfing a jedete směr Dolní Dvořiště. Tenkrát ještě nebyl průjezd přes hranice tak snadný. Nejprve se vše muselo vysvětlit česky a pak i německy. Ale vždy v pohodě. Oktávka, která má na střeše raketomet, je přeci zcela běžná, že?

Plážový volejbal - rosteme a rosteme

plážový volejbal Lignano - rosteme a rostemeJezdí nás čím dál více. Nabalují se další a další kamarádi, známí. Již to není jenom jedna partička, ale přijíždí i lidé z jiných měst, přidává se skupinka ze Slovenska.

I Italové nás začínají brát vážně, akce se stává pravidelnou, přidáváme další termín v květnu, za chvíli nestačí ani ten a přidáváme jeden týden v září a za rok i další zářijový.

V této podobě to funguje do dnes. Dva termíny v květnu a dva v září + občas nějaký ten neveřejný tréninkový kemp.

Někdy okolo roku 2011 či 2012 jsme měli rekord, kdy jsme měli 5 turnusů (z toho jeden neveřejný) a celkem přes 500 lidí. Stavěli jsme 12 kurtů a ne vždy to stačilo. Od té doby počty účastníků regulujeme a dbáme, aby si každý mohl zahrát jak a kolik chce.

Plážový volejbal - kdo je to my?

plážový volejbal Lignano - kdo je to my? My je naše firma. Rodinná firma, firma dvou volejbalových nadšenců - Efky a Zbyška. Oficiálně HCZ spol. s r.o. vystupující pod obchodní značkou BlueSport.cz.

Pobyty s plážovým volejbalem jsme začali dělat pro radost svoji a svých přátel. A stále to tak děláme. Klientela se rozrůstá, lidé se mění, stárneme, ale stále jsou všechny pobyty založeny na principu přátelství, pohody a radosti ze sportu a pobytu u moře.

Hlavní náplní naší činnosti je provozování cestovní kanceláře BlueSport.cz, která se zaměřuje na lyžařské pobyty v Itálii.

Jelikož však v italském Lignanu, kde pořádáme pobyty pro beach volejbalisty, trávíme už více jak 15 let více jak měsíc, tak nabízíme i letní dovolené v Lignanu, v tomto známém středisku.

Plážový volejbal - Zbyšek - pán v klobouku

plážový volejbal Lignano - pán v kloboukuJak asi tak vypadá správný beach volejbalista? Kdo vede takovéto beachvolejbalové kempy?

Mladý, vysoký, vytrénovaný, má sluneční brýle, nátělník, bermudy a kšiltovku.

Tak to pardon. Takto mě nikdy nenajdete. Chtěl jsem napsat, že kdysi ano, ale ani to by asi nebyla úplná pravda.

Když svítí slunko, tak mě najdete hned - jeden z nejstarších u kurtů a hlavně slaměný klobouk a víc oblečení než se zdá nutné.

No, v každém případě - okolo volejbalu se motám od sedmi let, vždy jsem aktivně hrál šestkový volejbal, nicméně ze zdravotních důvodů a také trošku z lenosti jsem s tím v 19.letech skončil. Za dva roky mi to však začalo strašně chybět a vrátil jsem se k volejbalu, ale na nižší úrovni - šestkové soutěže, debly, osadní turnaje. A pak přišla VLSD (pamatuje to ještě někdo?) a AVL, tedy soutěže smíšených družstev. Hrál jsem je léta a mohu se pochlubit i nějakými těmi úspěchy (tři vítězství v pražské AVL v řadě za sebou). AVL a šestkový volejbal jsem přestal hrát až po sezoně 2014 / 2015. Od té doby se věnuji aktivnímu hraní pouze na písku.

Vždy mě zajímalo a bavilo trénování. Takže v posledních letech se čím dál více věnuji trénování, jak šestkového, tak hlavně plážového volejbalu. Netrénuji mistry světa, nejvíce mě baví mít možnost poradit a posunout dál někoho, kdo má zájem o krásný sport, kterým volejbal a zejména beach volejbal beze sporu je.

tak, kdy se potkáme na písku? ahoj Zbyšek

Zbyšek Sedláček, 777 328 051, zbysek@hcz-travel.cz